           Electromechanical > Relays > Power Relays > Idec-RR2P-ULCAC120V
Idec RR2P-ULCAC120V
Part Number: Idec RR2P-ULCAC120V
Manufacturer: Idec
Part Type: Electromechanical > Relays > Power Relays > Idec-RR2P-ULCAC120V
Qty Available:
Description: Active ROHS3Compliant DPDT (2Form C) General Purpose Power Relay 25ms -25C~40C 2.5W 2.1kOhm
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Idec RR2P-ULCAC120V Available.
Active ROHS3Compliant DPDT (2Form C) General Purpose Power Relay 25ms -25C~40C 2.5W 2.1kOhm
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Contact Material Silver
Mount Socket
Number of Pins 8
Weight 90 g
Coil Current 20.5 mA
Coil Resistance 2.1 kΩ
Coil Voltage (AC) 120 V
Contact Current Rating 10 A
Max Current Rating 10 A
Max Operating Temperature 70 °C
Max Voltage Rating (AC) 120 V
Max Voltage Rating (DC) 30 V
Min Operating Temperature -30 °C
Operate Time 25 ms
Power Rating 2.5 W
Termination Circular
Throw Configuration DPDT
Height 55.5 mm
Width 28.6 mm