           Electromechanical > Relays > Power Relays > Idec-RH4B-UTDC110V
Idec RH4B-UTDC110V
Part Number: Idec RH4B-UTDC110V
Manufacturer: Idec
Part Type: Electromechanical > Relays > Power Relays > Idec-RH4B-UTDC110V
Qty Available:
Description: Power Relay 110VDC 10A 4PDT(44x41.5x42)mm Bracket
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Idec RH4B-UTDC110V Available.
Power Relay 110VDC 10A 4PDT(44x41.5x42)mm Bracket
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Contact Material Cadmium, Silver
Mount Brackets
Number of Pins 14
Weight 74 g
Coil Current 15 mA
Coil Resistance 7.34 kΩ
Coil Voltage (DC) 110 V
Max Current Rating 10 A
Max Operating Temperature 40 °C
Max Voltage Rating (AC) 110 V
Max Voltage Rating (DC) 30 V
Min Operating Temperature -25 °C