           Electromechanical > Relays > Power Relays > Idec-RH1B-ULDC12V
Idec RH1B-ULDC12V
Part Number: Idec RH1B-ULDC12V
Manufacturer: Idec
Part Type: Electromechanical > Relays > Power Relays > Idec-RH1B-ULDC12V
Qty Available:
Description: Power Relay 12VDC 10A SPDT(27.5x14x42)mm Socket
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Idec RH1B-ULDC12V Available.
Power Relay 12VDC 10A SPDT(27.5x14x42)mm Socket
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Contact Material Cadmium, Silver
Mount Socket
Number of Pins 5
Weight 24 g
Coil Current 64 mA
Coil Resistance 188 Ω
Coil Type Non-Latching
Coil Voltage (DC) 12 V
Contact Current Rating 10 A
Current Rating 10 A
Max Current Rating 10 A
Max Operating Temperature 40 °C
Max Voltage Rating (AC) 110 V
Max Voltage Rating (DC) 30 V
Min Operating Temperature -25 °C
Operate Time 20 ms
Power Rating 800 mW
Relay Type General Purpose
Termination Quick Connect
Throw Configuration SPDT
Voltage Rating (AC) 240 V
Height 35.6 mm
Width 14 mm