           Power Products > Power Supply Modules > Off-Board Modules > Idec-PS5R-TJ24
Idec PS5R-TJ24
Part Number: Idec PS5R-TJ24
Manufacturer: Idec
Part Type: Power Products > Power Supply Modules > Off-Board Modules > Idec-PS5R-TJ24
Qty Available:
Description: Power Supply, 24VDC, 20A, 3Ph, 480W, Switching, 320-575V 3-Ph Input, 5.12"Hx4.53"Wx6.00"D
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Idec PS5R-TJ24 Available.
Power Supply, 24VDC, 20A, 3Ph, 480W, Switching, 320-575V 3-Ph Input, 5.12"Hx4.53"Wx6.00"D
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Mount DIN Rail
Current - Output 1 20 A
Max Output Current 20 A
Max Output Power 480 W
Max Voltage Rating (AC) 575 V
Min Input Voltage (AC) 320 V
Nominal Output Voltage 24 V
Number of Outputs 1
Output Power 480 W
Voltage - Output 1 24 V