Electromechanical > Switches > Pushbutton Switches > Idec-LW1L-A1C30V-W
Idec LW1L-A1C30V-W
| Part Number: | Idec LW1L-A1C30V-W |
| Manufacturer: | Idec |
| Part Type: | Electromechanical > Switches > Pushbutton Switches > Idec-LW1L-A1C30V-W |
| Qty Available: | |
| Description: | Switch Push Button N.O./N.C. 3PDT Round Button 0.1A 125VAC 30VDC Maintained Contact PC Pins Panel Mount/Through Hole |
PCX has Idec Electromechanical > Switches > Pushbutton Switches > Idec-LW1L-A1C30V-W Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switch Push Button N.O./N.C. 3PDT Round Button 0.1A 125VAC 30VDC Maintained Contact PC Pins Panel Mount/Through Hole
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Material | Gold |
| Mechanical Life | 500 kcycles |
| Mount | Panel, Through Hole |
| Contact Resistance | 50 mΩ |
| Electrical Life | 100 kcycles |
| Max Operating Temperature | 60 °C |
| Max Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Max Voltage Rating (DC) | 30 V |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Orientation | Straight |
| Termination | PC Pins |
| Throw Configuration | 3PDT |
| Actuator Length | 3.6 mm |
Documentation for Idec Idec LW1L-A1C30V-W
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What type of switch is it?
What is the contact configuration?
What are the voltage ratings for AC and DC?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.