Electromechanical > Switches > Pushbutton Switches > Idec-LA3P-1C04-R
Idec LA3P-1C04-R
| Part Number: | Idec LA3P-1C04-R |
| Manufacturer: | Idec |
| Part Type: | Electromechanical > Switches > Pushbutton Switches > Idec-LA3P-1C04-R |
| Qty Available: | |
| Description: | Switch Indicators 24VAC/24VDC 8mA LED Rectangular Solder Tab Panel Mount with Threads |
PCX has Idec Electromechanical > Switches > Pushbutton Switches > Idec-LA3P-1C04-R Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switch Indicators 24VAC/24VDC 8mA LED Rectangular Solder Tab Panel Mount with Threads
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Red |
| Lens Color | Red |
| Mount | Panel |
| Current Rating | 5 A |
| Lens Style | Flush, Rectangular |
| Max Operating Temperature | 55 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Nominal Supply Voltage (AC) | 2.424 kV |
| Termination | Solder |
| Throw Configuration | DPDT |
| Voltage Rating (AC) | 24 V |
| Height | 44.958 mm |
Documentation for Idec Idec LA3P-1C04-R
| Datasheet | View & Download Idec-LA3P-1C04-R Datasheet |
| Datasheet | View & Download Idec-LA3P-1C04-R Datasheet |
| Datasheet | View & Download Idec-LA3P-1C04-R Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the voltage rating of the switch indicators?
What is the color of the lens?
What is the mounting style of the switch indicators?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

