Electromechanical > Switches > Pushbutton Switches > Idec-LA3L-A1C53-W
Idec LA3L-A1C53-W
| Part Number: | Idec LA3L-A1C53-W |
| Manufacturer: | Idec |
| Part Type: | Electromechanical > Switches > Pushbutton Switches > Idec-LA3L-A1C53-W |
| Qty Available: | |
| Description: | Special Switch, DPDT, Momentary, 0.4A, 125VDC, Quick Connect Terminal, Panel Mount |
PCX has Idec Electromechanical > Switches > Pushbutton Switches > Idec-LA3L-A1C53-W Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Special Switch, DPDT, Momentary, 0.4A, 125VDC, Quick Connect Terminal, Panel Mount
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Material | Silver |
| Contact Plating | Silver |
| Mechanical Life | 2 Mcycles |
| Mount | Panel |
| Contact Resistance | 50 mΩ |
| Electrical Life | 100 kcycles |
| Illumination Color | White |
| Max Operating Temperature | 55 °C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Max Voltage Rating (DC) | 30 V |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Orientation | Straight |
| Termination | Solder |
| Throw Configuration | SPDT |
Documentation for Idec Idec LA3L-A1C53-W
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the contact material of the switch?
What is the maximum voltage rating for AC?
What is the throw configuration of the switch?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.