Electromechanical > Switches > Idec-LA2P-1C04V-Y
Idec LA2P-1C04V-Y
| Part Number: | Idec LA2P-1C04V-Y |
| Manufacturer: | Idec |
| Part Type: | Electromechanical > Switches > Idec-LA2P-1C04V-Y |
| Qty Available: | |
| Description: | Switch Indicators 24VAC/24VDC 8mA LED Square PC Pins PC Mount with Threads |
PCX has Idec Electromechanical > Switches > Idec-LA2P-1C04V-Y Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switch Indicators 24VAC/24VDC 8mA LED Square PC Pins PC Mount with Threads
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Max Operating Temperature | 55 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Throw Configuration | DPDT |
Documentation for Idec Idec LA2P-1C04V-Y
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the voltage requirement for this product?
What is the operating temperature range for this product?
What is the throw configuration of this switch?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.