Electromechanical > Switches > Idec-LA2K-2C5A
Idec LA2K-2C5A
| Part Number: | Idec LA2K-2C5A |
| Manufacturer: | Idec |
| Part Type: | Electromechanical > Switches > Idec-LA2K-2C5A |
| Qty Available: | |
| Description: | L6 Key-rn Sqr 2-POS Mnt SPDT Sldr |
PCX has Idec Electromechanical > Switches > Idec-LA2K-2C5A Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
L6 Key-rn Sqr 2-POS Mnt SPDT Sldr
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Material | Silver |
| Mechanical Life | 250 kcycles |
| Mount | Panel |
| Contact Resistance | 50 mΩ |
| Electrical Life | 100 kcycles |
| Max Operating Temperature | 55 °C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Max Voltage Rating (DC) | 125 V |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Number of Positions | 2 |
| Orientation | Straight |
| Termination | Solder |
| Throw Configuration | SPDT |
Documentation for Idec Idec LA2K-2C5A
| Datasheet | View & Download Idec-LA2K-2C5A Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What are the physical specifications of the product?
What are the technical specifications of the product?
What is the description of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
