Electromechanical > Switches > Pushbutton Switches > Idec-LA1L-A1C14V-G
Idec LA1L-A1C14V-G
| Part Number: | Idec LA1L-A1C14V-G |
| Manufacturer: | Idec |
| Part Type: | Electromechanical > Switches > Pushbutton Switches > Idec-LA1L-A1C14V-G |
| Qty Available: | |
| Description: | Switch Push Button N.O./N.C. SPDT Round Button 0.1A 250VAC 250VDC Maintained Contact PC Pins Panel Mount/Through Hole |
PCX has Idec Electromechanical > Switches > Pushbutton Switches > Idec-LA1L-A1C14V-G Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switch Push Button N.O./N.C. SPDT Round Button 0.1A 250VAC 250VDC Maintained Contact PC Pins Panel Mount/Through Hole
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Actuator Material | Polyarylate |
| Contact Material | Gold |
| Mechanical Life | 250 kcycles |
| Mount | Panel, Through Hole |
| Contact Resistance | 50 mΩ |
| Electrical Life | 100 kcycles |
| Illumination Color | Green |
| Illumination Type | LED |
| Max Operating Temperature | 55 °C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Max Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Orientation | Straight |
| Termination | PC Pins |
| Throw Configuration | SPDT |
Documentation for Idec Idec LA1L-A1C14V-G
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the type of switch?
What is the contact configuration of the switch?
What is the voltage rating of the switch?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
