Electromechanical > Switches > Idec-LA1B-M1C5L-R
Idec LA1B-M1C5L-R
| Part Number: | Idec LA1B-M1C5L-R |
| Manufacturer: | Idec |
| Part Type: | Electromechanical > Switches > Idec-LA1B-M1C5L-R |
| Qty Available: | |
| Description: | Switch Push Button N.O./N.C. SPDT Round Button 5A 250VAC 30VDC Momentary Contact Solder Tab Panel Mount |
PCX has Idec Electromechanical > Switches > Idec-LA1B-M1C5L-R Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switch Push Button N.O./N.C. SPDT Round Button 5A 250VAC 30VDC Momentary Contact Solder Tab Panel Mount
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Material | Silver |
| Contact Plating | Silver |
| Mechanical Life | 2 Mcycles |
| Mount | Panel |
| Contact Resistance | 50 mΩ |
| Electrical Life | 100 kcycles |
| Illumination Color | Red |
| Max Operating Temperature | 55 °C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Max Voltage Rating (DC) | 30 V |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Orientation | Straight |
| Termination | Solder |
| Throw Configuration | SPDT |
Documentation for Idec Idec LA1B-M1C5L-R
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the contact material and plating of the switch?
What is the maximum voltage rating for AC and DC?
What is the mechanical life and electrical life of the switch?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.