Electromechanical > Switches > Idec-LA1B-M1C5-R
Idec LA1B-M1C5-R
| Part Number: | Idec LA1B-M1C5-R |
| Manufacturer: | Idec |
| Part Type: | Electromechanical > Switches > Idec-LA1B-M1C5-R |
| Qty Available: | |
| Description: | Switch Push Button N.O./N.C. SPDT Round Button 5A 250VAC 125VDC Momentary Contact Quick Connect/Solder Panel Mount |
PCX has Idec Electromechanical > Switches > Idec-LA1B-M1C5-R Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switch Push Button N.O./N.C. SPDT Round Button 5A 250VAC 125VDC Momentary Contact Quick Connect/Solder Panel Mount
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Actuator Material | Polyarylate |
| Contact Material | Silver |
| Mechanical Life | 2 Mcycles |
| Mount | Panel |
| Contact Resistance | 50 mΩ |
| Electrical Life | 100 kcycles |
| Max Operating Temperature | 55 °C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Max Voltage Rating (DC) | 125 V |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Orientation | Straight |
| Termination | Solder |
| Throw Configuration | SPDT |
Documentation for Idec Idec LA1B-M1C5-R
| Datasheet | View & Download Idec-LA1B-M1C5-R Datasheet |
| Datasheet | View & Download Idec-LA1B-M1C5-R Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the actuator material of the switch?
What is the maximum voltage rating for AC?
What is the throw configuration of the switch?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
