Electromechanical > Switches > Idec-LA1B-M1C2V-W
Idec LA1B-M1C2V-W
| Part Number: | Idec LA1B-M1C2V-W |
| Manufacturer: | Idec |
| Part Type: | Electromechanical > Switches > Idec-LA1B-M1C2V-W |
| Qty Available: | |
| Description: | Switch Push Button N.O./N.C. DPDT Round Button 5A 250VAC 30VDC Momentary Contact PC Pins Panel Mount |
PCX has Idec Electromechanical > Switches > Idec-LA1B-M1C2V-W Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switch Push Button N.O./N.C. DPDT Round Button 5A 250VAC 30VDC Momentary Contact PC Pins Panel Mount
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Material | Silver |
| Contact Plating | Gold |
| Mechanical Life | 2 Mcycles |
| Mount | Panel |
| Max Operating Temperature | 55 °C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Max Voltage Rating (DC) | 30 V |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Orientation | Straight |
| Termination | PC Pins |
| Throw Configuration | DPDT |
Documentation for Idec Idec LA1B-M1C2V-W
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the contact material of the switch?
What is the maximum voltage rating for AC?
What is the throw configuration of the switch?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.