Electromechanical > Switches > Idec-HW4B-V4F02-R-EMO-2
Idec HW4B-V4F02-R-EMO-2
| Part Number: | Idec HW4B-V4F02-R-EMO-2 |
| Manufacturer: | Idec |
| Part Type: | Electromechanical > Switches > Idec-HW4B-V4F02-R-EMO-2 |
| Qty Available: | |
| Description: | Switch Emergency Stop N.C. DPST Mushroom Button 10A 440VAC 220VDC 745.7VA Screw Panel Mount |
PCX has Idec Electromechanical > Switches > Idec-HW4B-V4F02-R-EMO-2 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switch Emergency Stop N.C. DPST Mushroom Button 10A 440VAC 220VDC 745.7VA Screw Panel Mount
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Material | Silver |
| Mechanical Life | 500 kcycles |
| Mount | Panel |
| Number of Terminals | 4 |
| Max Operating Temperature | 50 °C |
| Max Voltage Rating (AC) | 440 V |
| Max Voltage Rating (DC) | 220 V |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Orientation | Straight |
| Termination | Screw |
| Throw Configuration | DPST |
| Actuator Diameter | 40 mm |
| Depth | 40 mm |
| Height | 82.2 mm |
| Length | 45.7 mm |
Documentation for Idec Idec HW4B-V4F02-R-EMO-2
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the type of switch?
What is the maximum voltage rating for AC and DC?
What is the mounting type for this switch?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


