Electromechanical > Switches > Pushbutton Switches > Idec-HW1P-2FQD-G-120V
Idec HW1P-2FQD-G-120V
| Part Number: | Idec HW1P-2FQD-G-120V |
| Manufacturer: | Idec |
| Part Type: | Electromechanical > Switches > Pushbutton Switches > Idec-HW1P-2FQD-G-120V |
| Qty Available: | |
| Description: | Switch Indicators 120VAC 10mA LED Round Screw Panel Mount with Threads |
PCX has Idec Electromechanical > Switches > Pushbutton Switches > Idec-HW1P-2FQD-G-120V Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switch Indicators 120VAC 10mA LED Round Screw Panel Mount with Threads
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Lens Color | Green |
| Mount | Panel |
| Max Operating Temperature | 50 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Termination | Screw |
Documentation for Idec Idec HW1P-2FQD-G-120V
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What are the specifications of the lens color?
What is the maximum operating temperature?
What is the minimum operating temperature?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
