Electromechanical > Switches > Pushbutton Switches > Idec-HW1P-1FQD-R-120V
Idec HW1P-1FQD-R-120V
| Part Number: | Idec HW1P-1FQD-R-120V |
| Manufacturer: | Idec |
| Part Type: | Electromechanical > Switches > Pushbutton Switches > Idec-HW1P-1FQD-R-120V |
| Qty Available: | |
| Description: | Switch Indicators 120VAC 10mA LED Round Screw Panel Mount with Threads |
PCX has Idec Electromechanical > Switches > Pushbutton Switches > Idec-HW1P-1FQD-R-120V Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switch Indicators 120VAC 10mA LED Round Screw Panel Mount with Threads
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 120 |
| Color | Red |
| Lens Color | Red |
| Mount | Panel |
| Current Rating | 10 A |
| Forward Current | 10 mA |
| Forward Voltage | 120 V |
| Lens Style | Dome |
| Max Operating Temperature | 50 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Operating Supply Voltage | 120 V |
| Termination | Screw |
| Voltage Rating | 120 V |
| Voltage Rating (AC) | 120 V |
| Length | 51.7 mm |
Documentation for Idec Idec HW1P-1FQD-R-120V
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the operating voltage of the switch indicator?
What is the current rating of the switch indicator?
What is the color of the switch indicator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


