Electromechanical > Switches > Pushbutton Switches > Idec-HW1L-MF2F10QD-A-120V
Idec HW1L-MF2F10QD-A-120V
| Part Number: | Idec HW1L-MF2F10QD-A-120V |
| Manufacturer: | Idec |
| Part Type: | Electromechanical > Switches > Pushbutton Switches > Idec-HW1L-MF2F10QD-A-120V |
| Qty Available: | |
| Description: | Pushbutton Switches Pushbutton Illuminated 22mm Momentary Flush Round Amber 1NO Contact 120V AC |
PCX has Idec Electromechanical > Switches > Pushbutton Switches > Idec-HW1L-MF2F10QD-A-120V Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pushbutton Switches Pushbutton Illuminated 22mm Momentary Flush Round Amber 1NO Contact 120V AC
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Material | Silver |
| Mechanical Life | 5 Mcycles |
| Mount | Panel |
| Electrical Life | 10 Mcycles |
| Illumination Color | Orange |
| Max Operating Temperature | 50 °C |
| Max Voltage Rating (AC) | 440 V |
| Max Voltage Rating (DC) | 220 V |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Orientation | Straight |
| Termination | Contact Block |
| Throw Configuration | SPST |
| Actuator Length | 5.5 mm |
Documentation for Idec Idec HW1L-MF2F10QD-A-120V
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the contact material and mechanical life of the switch?
What is the maximum operating temperature and voltage rating of the switch?
What are the dimensions and termination of the switch?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.