Electromechanical > Switches > Idec-HA1K-33C6D
Idec HA1K-33C6D
| Part Number: | Idec HA1K-33C6D |
| Manufacturer: | Idec |
| Part Type: | Electromechanical > Switches > Idec-HA1K-33C6D |
| Qty Available: | |
| Description: | IP65 Push Button Switch, DPDT, 5 A 3-Way, -25 - +55degC | IDEC Corporation HA1K-33C6D |
PCX has Idec Electromechanical > Switches > Idec-HA1K-33C6D Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
IP65 Push Button Switch, DPDT, 5 A 3-Way, -25 - +55degC | IDEC Corporation HA1K-33C6D
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Material | Silver |
| Contact Current Rating | 5 A |
| Max Operating Temperature | 55 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Number of Positions | 3 |
| Termination | Solder |
Documentation for Idec Idec HA1K-33C6D
| Datasheet | View & Download Idec-HA1K-33C6D Datasheet |
| Datasheet | View & Download Idec-HA1K-33C6D Datasheet |
| Datasheet | View & Download Idec-HA1K-33C6D Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the contact material of the switch?
What is the maximum operating temperature of the switch?
How many positions does the switch have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.