Optoelectronics > Idec-AP22M-2Q3R
Idec AP22M-2Q3R
| Part Number: | Idec AP22M-2Q3R |
| Manufacturer: | Idec |
| Part Type: | Optoelectronics > Idec-AP22M-2Q3R |
| Qty Available: | |
| Description: | Pilot Light 22mm 12V Red | IDEC Corporation AP22M-2Q3R |
PCX has Idec Optoelectronics > Idec-AP22M-2Q3R Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pilot Light 22mm 12V Red | IDEC Corporation AP22M-2Q3R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Red |
| Mount | Panel |
| Number of Pins | 2 |
| Current Rating | 21 mA |
| Forward Current | 21 mA |
| Forward Voltage | 12 V |
| Lens Style | Circular |
| Max Operating Temperature | 55 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Number of LEDs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 12 V |
| Voltage Rating | 12 V |
Documentation for Idec Idec AP22M-2Q3R
| Datasheet | View & Download Idec-AP22M-2Q3R Datasheet |
| Datasheet | View & Download Idec-AP22M-2Q3R Datasheet |
| Datasheet | View & Download Idec-AP22M-2Q3R Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the color of the pilot light?
What is the forward voltage of the LED?
How many pins does the pilot light have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
