Optoelectronics > Idec-AP22M-2Q3G
Idec AP22M-2Q3G
| Part Number: | Idec AP22M-2Q3G |
| Manufacturer: | Idec |
| Part Type: | Optoelectronics > Idec-AP22M-2Q3G |
| Qty Available: | |
| Description: | LED Uni-Color Green 2-Pin |
PCX has Idec Optoelectronics > Idec-AP22M-2Q3G Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
LED Uni-Color Green 2-Pin
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Mount | Panel |
| Number of Pins | 2 |
| Current Rating | 22 mA |
| Forward Current | 22 mA |
| Forward Voltage | 12 V |
| Lens Style | Circular |
| Max Operating Temperature | 55 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Number of LEDs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 12 V |
| Voltage Rating | 12 V |
Documentation for Idec Idec AP22M-2Q3G
| Datasheet | View & Download Idec-AP22M-2Q3G Datasheet |
| Datasheet | View & Download Idec-AP22M-2Q3G Datasheet |
| Datasheet | View & Download Idec-AP22M-2Q3G Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the color of the LED?
What is the part number of the product?
How many pins does the LED have?
What is the operating voltage of the LED?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
