Optoelectronics > Idec-AP1M266-G
Idec AP1M266-G
| Part Number: | Idec AP1M266-G |
| Manufacturer: | Idec |
| Part Type: | Optoelectronics > Idec-AP1M266-G |
| Qty Available: | |
| Description: | Industrial Panel Mount Indicators / Switch Indicators AP1M266-G 10MM DC6V DOMED |
PCX has Idec Optoelectronics > Idec-AP1M266-G Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Industrial Panel Mount Indicators / Switch Indicators AP1M266-G 10MM DC6V DOMED
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Mount | Panel |
| Number of Pins | 2 |
| Max Operating Temperature | 55 °C |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Number of LEDs | 1 |
Documentation for Idec Idec AP1M266-G
| Datasheet | View & Download Idec-AP1M266-G Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the size of the panel mount indicator?
What is the operating temperature range for this product?
How many LEDs does this product have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.