           Integrated Circuits (ICs) > Memory > ISSI-IS43TR16640A-15GBLI
ISSI IS43TR16640A-15GBLI
Part Number: ISSI IS43TR16640A-15GBLI
Manufacturer: ISSI
Part Type: Integrated Circuits (ICs) > Memory > ISSI-IS43TR16640A-15GBLI
Qty Available:
Description: DRAM Chip DDR3 SDRAM 1Gbit 64Mx16 1.5V 96-Pin TW-BGA
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number ISSI IS43TR16640A-15GBLI Available.
DRAM Chip DDR3 SDRAM 1Gbit 64Mx16 1.5V 96-Pin TW-BGA
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package FBGA
Number of Pins 96
Access Time 20 ns
Address Bus Width 16 b
Data Bus Width 16 b
Density 1 Gb
Frequency 667 MHz
Interface Parallel
Max Frequency 1.333 GHz
Max Operating Temperature 95 °C
Max Supply Voltage 1.575 V
Memory Size 128 MB
Memory Type DDR3 SDRAM, RAM
Min Operating Temperature -40 °C
Min Supply Voltage 1.425 V
Nominal Supply Current 190 mA
Operating Supply Voltage 1.5 V