           Integrated Circuits (ICs) > Memory > Flash > ISSI-IS25LQ040B-JNLE
ISSI IS25LQ040B-JNLE
Part Number: ISSI IS25LQ040B-JNLE
Manufacturer: ISSI
Part Type: Integrated Circuits (ICs) > Memory > Flash > ISSI-IS25LQ040B-JNLE
Qty Available:
Description: Flash Serial (SPI, Dual SPI, Quad SPI) 2.5V/3V/3.3V 4M-bit 512K x 8 8ns 8-Pin SOIC N
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number ISSI IS25LQ040B-JNLE Available.
Flash Serial (SPI, Dual SPI, Quad SPI) 2.5V/3V/3.3V 4M-bit 512K x 8 8ns 8-Pin SOIC N
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package SOIC
Mount Surface Mount
Number of Pins 8
Access Time 8 ns
Address Bus Width 24 b
Density 4 Mb
Frequency 104 MHz
Interface SPI
Max Operating Temperature 105 °C
Max Supply Voltage 3.6 V
Memory Size 512 kB
Memory Type FLASH
Min Operating Temperature -40 °C
Min Supply Voltage 2.3 V
Operating Supply Voltage 3.3 V
Packaging Bulk
Page Size 256 B
Schedule B 8542320070
Height 1.75 mm