Integrated Circuits (ICs) > ISO7842DWWR
ISO7842DWWR
| Part Number: | ISO7842DWWR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > ISO7842DWWR |
| Qty Available: | |
| Description: | Highest isolation rating, quad-channel, 2/2, reinforced digital isolator 16-SOIC -55 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > ISO7842DWWR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Highest isolation rating, quad-channel, 2/2, reinforced digital isolator 16-SOIC -55 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 16 |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 2.25 V |
| Number of Channels | 4 |
| Packaging | Cut Tape |
| Propagation Delay | 11 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 2.65 mm |
| Length | 10.3 mm |
| Thickness | 2.45 mm |
| Width | 14 mm |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 16 |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 2.25 V |
| Number of Channels | 4 |
| Packaging | Cut Tape |
| Propagation Delay | 11 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 2.65 mm |
| Length | 10.3 mm |
| Thickness | 2.45 mm |
| Width | 14 mm |
Documentation for Texas Instruments ISO7842DWWR
| Datasheet | View & Download ISO7842DWWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download ISO7842DWWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download ISO7842DWWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download ISO7842DWWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download ISO7842DWWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download ISO7842DWWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download ISO7842DWWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download ISO7842DWWR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the package type and number of pins?
What is the isolation rating of the digital isolator?
What is the operating temperature range?
What is the product name and its specifications?
What are the compliance standards or regulations met by this product?
What is the supply chain information for this product?
What are the technical specifications of the ISO7842DWWR?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



