Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ISO7762FQDBQRQ1
ISO7762FQDBQRQ1
| Part Number: | ISO7762FQDBQRQ1 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ISO7762FQDBQRQ1 |
| Qty Available: | |
| Description: | Automotive, robust EMC, six-channel, 4/2, reinforced digital isolator 16-SSOP -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ISO7762FQDBQRQ1 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Automotive, robust EMC, six-channel, 4/2, reinforced digital isolator 16-SSOP -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Number of Pins | 16 |
| Ambient Temperature Range High | 125 °C |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.25 V |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.5 mm |
| Width | 3.9 mm |
Documentation for Texas Instruments ISO7762FQDBQRQ1
| Technical Drawing | View & Download ISO7762FQDBQRQ1 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download ISO7762FQDBQRQ1 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the category of this product?
What is the supply voltage range for this product?
What is the temperature range in which this product can operate?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

