Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ISO7762FDW
ISO7762FDW
| Part Number: | ISO7762FDW |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ISO7762FDW |
| Qty Available: | |
| Description: | Robust EMC, six-channel, 4/2, reinforced digital isolator 16-SOIC -55 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ISO7762FDW Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Robust EMC, six-channel, 4/2, reinforced digital isolator 16-SOIC -55 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 16 |
| Ambient Temperature Range High | 125 °C |
| Interface | CAN, SPI |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 2.25 V |
| Number of Channels | 6 |
| Height | 2.65 mm |
| Length | 10.3 mm |
| Thickness | 2.35 mm |
| Width | 7.5 mm |
Documentation for Texas Instruments ISO7762FDW
| Technical Drawing | View & Download ISO7762FDW Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download ISO7762FDW Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download ISO7762FDW Datasheet |
| Datasheet | View & Download ISO7762FDW Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the voltage range for this product?
How many pins does this product have?
What is the interface of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


