Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ISO7742DWR
ISO7742DWR
| Part Number: | ISO7742DWR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ISO7742DWR |
| Qty Available: | |
| Description: | Robust EMC, quad-channel, 2/2, reinforced digital isolator 16-SOIC -55 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ISO7742DWR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Robust EMC, quad-channel, 2/2, reinforced digital isolator 16-SOIC -55 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 16 |
| Ambient Temperature Range High | 125 °C |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 2.25 V |
| Number of Channels | 4 |
| Packaging | Cut Tape |
| Propagation Delay | 10.7 ns |
| Height | 2.65 mm |
| Length | 10.3 mm |
| Thickness | 2.35 mm |
| Width | 7.5 mm |
Documentation for Texas Instruments ISO7742DWR
| Technical Drawing | View & Download ISO7742DWR Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download ISO7742DWR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download ISO7742DWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download ISO7742DWR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the price of the product?
How many channels does the product have?
What is the supply voltage range of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


