Integrated Circuits (ICs) > ISO722MDR
ISO722MDR
| Part Number: | ISO722MDR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > ISO722MDR |
| Qty Available: | |
| Description: | Single-channel, 150-Mbps digital isolator with enable 8-SOIC -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > ISO722MDR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Single-channel, 150-Mbps digital isolator with enable 8-SOIC -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 75.891673 mg |
| Channel Type | Unidirectional |
| Data Rate | 150 Mbps |
| Isolated Power | No |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3.3 V |
| Nominal Supply Current | 10 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Polarity | Unidirectional |
| Propagation Delay | 16 ns |
| Pulse Width Distortion (PWD) | 1 ns |
| Turn-On Delay Time | 16 ns |
| Type | General Purpose |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments ISO722MDR
| Datasheet | View & Download ISO722MDR Datasheet |
| Datasheet | View & Download ISO722MDR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download ISO722MDR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download ISO722MDR Datasheet |
| Datasheet | View & Download ISO722MDR Datasheet |
| Datasheet | View & Download ISO722MDR Datasheet |
| Datasheet | View & Download ISO722MDR Datasheet |
| Datasheet | View & Download ISO722MDR Datasheet |
| Datasheet | View & Download ISO722MDR Datasheet |
| Datasheet | View & Download ISO722MDR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the technical specifications of the ISO722MDR?
Are there any alternate parts available for the ISO722MDR?
What compliance standards or regulations does the ISO722MDR meet?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




