Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ISO35TDW
ISO35TDW
| Part Number: | ISO35TDW |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ISO35TDW |
| Qty Available: | |
| Description: | 1-Mbps full-duplex 2.5-kVrms isolated RS-485 & RS-422 transceiver with integrated transformer driver 16-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ISO35TDW Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
1-Mbps full-duplex 2.5-kVrms isolated RS-485 & RS-422 transceiver with integrated transformer driver 16-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 16 |
| Data Rate | 1 Mbps |
| Interface | RS-422, RS-485 |
| Logic Function | Receiver |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 373 mW |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Nominal Supply Current | 4.5 mA |
| Number of Drivers | 1 |
| Number of Receivers | 1 |
| Number of Transceivers | 1 |
| Number of Transmitters | 1 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Packaging | Bulk |
| Power Dissipation | 373 mW |
| Propagation Delay | 205 ns |
| Simplex/Duplex | Full Duplex |
| Working Voltage | 566 V |
| Height | 2.65 mm |
| Length | 10.3 mm |
| Thickness | 2.35 mm |
| Width | 7.5 mm |
Documentation for Texas Instruments ISO35TDW
| Technical Drawing | View & Download ISO35TDW Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download ISO35TDW Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download ISO35TDW Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download ISO35TDW Datasheet |
| Datasheet | View & Download ISO35TDW Datasheet |
| Datasheet | View & Download ISO35TDW Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the maximum data rate of the transceiver?
What is the minimum and maximum supply voltage for the transceiver?
How many pins does the transceiver have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



