Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ISO3086TDW
ISO3086TDW
| Part Number: | ISO3086TDW |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ISO3086TDW |
| Qty Available: | |
| Description: | TEXAS INSTRUMENTS ISO3086TDW Digital Isolator, 25 ns, 4.5 V, 5.5 V, SOIC, 16 Pins |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ISO3086TDW Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
TEXAS INSTRUMENTS ISO3086TDW Digital Isolator, 25 ns, 4.5 V, 5.5 V, SOIC, 16 Pins
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 547.485991 mg |
| Data Rate | 20 Mbps |
| Logic Function | Receiver |
| Max Dual Supply Voltage | 5.5 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Receivers | 1 |
| Number of Transceivers | 1 |
| Number of Transmitters | 1 |
| Operating Supply Current | 12 mA |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Propagation Delay | 45 ns |
| Schedule B | 8542330000 |
| Simplex/Duplex | Full Duplex |
| Working Voltage | 566 V |
| Height | 2.65 mm |
| Length | 10.3 mm |
| Thickness | 2.35 mm |
| Width | 7.5 mm |
Documentation for Texas Instruments ISO3086TDW
| Technical Drawing | View & Download ISO3086TDW Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download ISO3086TDW Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download ISO3086TDW Datasheet |
| Datasheet | View & Download ISO3086TDW Datasheet |
| Datasheet | View & Download ISO3086TDW Datasheet |
| Datasheet | View & Download ISO3086TDW Datasheet |
| Datasheet | View & Download ISO3086TDW Datasheet |
| Datasheet | View & Download ISO3086TDW Datasheet |
| Datasheet | View & Download ISO3086TDW Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the function of the product?
What is the supply voltage range for the product?
How many pins does the product have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




