Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ISO1500DBQ
ISO1500DBQ
| Part Number: | ISO1500DBQ |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ISO1500DBQ |
| Qty Available: | |
| Description: | 3-kVRMS basic isolated RS-485/RS-422 transceiver in ultra-small package 16-SSOP -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ISO1500DBQ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
3-kVRMS basic isolated RS-485/RS-422 transceiver in ultra-small package 16-SSOP -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Number of Pins | 16 |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.5 mm |
| Width | 3.9 mm |
Documentation for Texas Instruments ISO1500DBQ
| Technical Drawing | View & Download ISO1500DBQ Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download ISO1500DBQ Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the function of the ISO1500DBQ?
What is the package type and temperature range of the ISO1500DBQ?
What is the supply voltage range of the ISO1500DBQ?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


