Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ISO1176TDWR
ISO1176TDWR
| Part Number: | ISO1176TDWR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ISO1176TDWR |
| Qty Available: | |
| Description: | 40-Mbps, half-duplex, isolated RS-485 & RS-422 transceiver with integrated transformer driver |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ISO1176TDWR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
40-Mbps, half-duplex, isolated RS-485 & RS-422 transceiver with integrated transformer driver
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 16 |
| Data Rate | 40 Mbps |
| Logic Function | Transceiver |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of Receivers | 1 |
| Number of Transceivers | 1 |
| Number of Transmitters | 1 |
| Packaging | Tape & Reel |
| Schedule B | 8542390000 |
| Simplex/Duplex | Half Duplex |
| Working Voltage | 566 V |
| Height | 2.65 mm |
| Length | 10.3 mm |
| Thickness | 2.35 mm |
| Width | 7.5 mm |
Documentation for Texas Instruments ISO1176TDWR
| Technical Drawing | View & Download ISO1176TDWR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download ISO1176TDWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download ISO1176TDWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download ISO1176TDWR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download ISO1176TDWR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download ISO1176TDWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download ISO1176TDWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download ISO1176TDWR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the data rate of the transceiver?
How many pins does the transceiver have?
What is the compliance status of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

