Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ISO1176TDW
ISO1176TDW
| Part Number: | ISO1176TDW |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ISO1176TDW |
| Qty Available: | |
| Description: | AC to DC Switching Converter Off-Line Switcher 103kHz to 127kHz Tube 7-Pin DIP |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ISO1176TDW Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
AC to DC Switching Converter Off-Line Switcher 103kHz to 127kHz Tube 7-Pin DIP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 547.485991 mg |
| Data Rate | 40 Mbps |
| Logic Function | Transceiver |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 719 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Drivers | 1 |
| Number of Receivers | 1 |
| Number of Transceivers | 1 |
| Number of Transmitters | 1 |
| Operating Supply Current | 13.5 mA |
| Packaging | Bulk |
| Propagation Delay | 80 ns |
| Simplex/Duplex | Half Duplex |
| Working Voltage | 566 V |
| Height | 2.65 mm |
| Length | 10.3 mm |
| Thickness | 2.35 mm |
| Width | 7.5 mm |
Documentation for Texas Instruments ISO1176TDW
| Datasheet | View & Download ISO1176TDW Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download ISO1176TDW Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download ISO1176TDW Datasheet |
| Datasheet | View & Download ISO1176TDW Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download ISO1176TDW Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download ISO1176TDW Datasheet |
| Datasheet | View & Download ISO1176TDW Datasheet |
| Datasheet | View & Download ISO1176TDW Datasheet |
| Datasheet | View & Download ISO1176TDW Datasheet |
| Datasheet | View & Download ISO1176TDW Datasheet |
| Datasheet | View & Download ISO1176TDW Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of the ISO1176TDW?
What is the data rate of the ISO1176TDW?
What is the package type of the ISO1176TDW?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







