Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ISO1176DW
ISO1176DW
| Part Number: | ISO1176DW |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ISO1176DW |
| Qty Available: | |
| Description: | 40-Mbps, half-duplex, isolated RS-485 & RS-422 transceiver 16-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ISO1176DW Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
40-Mbps, half-duplex, isolated RS-485 & RS-422 transceiver 16-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 547.485991 mg |
| Data Rate | 40 Mbps |
| ESD Protection | Yes |
| Logic Function | Transceiver |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3.15 V |
| Number of Drivers | 1 |
| Number of Receivers | 1 |
| Number of Transceivers | 1 |
| Number of Transmitters | 1 |
| Operating Supply Current | 11 mA |
| Polarity | Bidirectional |
| Propagation Delay | 40 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Simplex/Duplex | Half Duplex |
| Working Voltage | 560 V |
| Height | 2.65 mm |
| Length | 10.3 mm |
| Thickness | 2.35 mm |
| Width | 7.5 mm |
Documentation for Texas Instruments ISO1176DW
| Technical Drawing | View & Download ISO1176DW Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download ISO1176DW Datasheet |
| Datasheet | View & Download ISO1176DW Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download ISO1176DW Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download ISO1176DW Datasheet |
| Datasheet | View & Download ISO1176DW Datasheet |
| Datasheet | View & Download ISO1176DW Datasheet |
| Datasheet | View & Download ISO1176DW Datasheet |
| Datasheet | View & Download ISO1176DW Datasheet |
| Datasheet | View & Download ISO1176DW Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product equivalent to Texas Instruments ISO1176DW?
What is the data rate of the ISO1176DW?
What is the maximum supply voltage for the ISO1176DW?
What is the compliance status of the ISO1176DW?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








