Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ISO1050DUBR
ISO1050DUBR
| Part Number: | ISO1050DUBR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ISO1050DUBR |
| Qty Available: | |
| Description: | Isolated CAN Transceiver, 1Mbps, 8kV ESD prot., 3÷5.5V, -55÷105°C; |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ISO1050DUBR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Isolated CAN Transceiver, 1Mbps, 8kV ESD prot., 3÷5.5V, -55÷105°C;
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOP |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 850.995985 mg |
| Data Rate | 1 Mbps |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Max Power Dissipation | 200 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Drivers | 1 |
| Number of Receive Buffers | 1 |
| Number of Transceivers | 1 |
| Number of Transmit Buffers | 1 |
| Operating Supply Current | 52 mA |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 70 mA |
| Output Voltage | 5 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Polarity | Unidirectional |
| Propagation Delay | 74 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Working Voltage | 1.2 V |
| Height | 4.85 mm |
| Length | 9.5 mm |
| Thickness | 3.3 mm |
| Width | 6.57 mm |
Documentation for Texas Instruments ISO1050DUBR
| Technical Drawing | View & Download ISO1050DUBR Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download ISO1050DUBR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download ISO1050DUBR Datasheet |
| Datasheet | View & Download ISO1050DUBR Datasheet |
| Datasheet | View & Download ISO1050DUBR Datasheet |
| Datasheet | View & Download ISO1050DUBR Datasheet |
| Datasheet | View & Download ISO1050DUBR Datasheet |
| Datasheet | View & Download ISO1050DUBR Datasheet |
| Datasheet | View & Download ISO1050DUBR Datasheet |
| Datasheet | View & Download ISO1050DUBR Datasheet |
| Datasheet | View & Download ISO1050DUBR Datasheet |
| Datasheet | View & Download ISO1050DUBR Datasheet |
| Datasheet | View & Download ISO1050DUBR Datasheet |
| Datasheet | View & Download ISO1050DUBR Datasheet |
| Datasheet | View & Download ISO1050DUBR Datasheet |
| Datasheet | View & Download ISO1050DUBR Datasheet |
| Datasheet | View & Download ISO1050DUBR Datasheet |
| Datasheet | View & Download ISO1050DUBR Datasheet |
| Datasheet | View & Download ISO1050DUBR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the function of the product?
What is the supply voltage range for the product?
What is the operating temperature range of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.














