Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ISL83075EIUZA
ISL83075EIUZA
| Part Number: | ISL83075EIUZA |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ISL83075EIUZA |
| Qty Available: | |
| Description: | ±15kV HBM ESD Protected, 3.3V, Half-duplex, 500kbps RS-485/RS-422 Transceiver with Tx/Rx enable |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ISL83075EIUZA Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
±15kV HBM ESD Protected, 3.3V, Half-duplex, 500kbps RS-485/RS-422 Transceiver with Tx/Rx enable
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | MSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Data Rate | 1.6 Mbps |
| Logic Function | Transceiver |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Drivers | 1 |
| Number of Receivers | 1 |
| Number of Transmitters | 1 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Packaging | Bulk |
Documentation for Intersil ISL83075EIUZA
| Datasheet | View & Download ISL83075EIUZA Datasheet |
| Datasheet | View & Download ISL83075EIUZA Datasheet |
| Datasheet | View & Download ISL83075EIUZA Datasheet |
| Datasheet | View & Download ISL83075EIUZA Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the function of the product?
What is the data rate of the product?
What is the packaging of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


