Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > ISL6545IBZ
ISL6545IBZ
| Part Number: | ISL6545IBZ |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > ISL6545IBZ |
| Qty Available: | |
| Description: | 5V or 12V Single Synchronous Buck Pulse-Width Modulation (PWM) Controller |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > ISL6545IBZ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
5V or 12V Single Synchronous Buck Pulse-Width Modulation (PWM) Controller
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Clock Sync | No |
| Duty Cycle | 100 % |
| Max Duty Cycle | 100 % |
| Max Frequency | 330 kHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Output Phases | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 12 V |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 25 A |
| Output Voltage | 5 V |
| Switching Frequency | 300 kHz |
| Synchronous Rectifier | Yes |
Documentation for Intersil ISL6545IBZ
| Datasheet | View & Download ISL6545IBZ Datasheet |
| Datasheet | View & Download ISL6545IBZ Datasheet |
| Datasheet | View & Download ISL6545IBZ Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the voltage range of the product?
How many pins does the product have?
Does the product have synchronous rectifier?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


