Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ISL4221EIRZ-T
ISL4221EIRZ-T
| Part Number: | ISL4221EIRZ-T |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ISL4221EIRZ-T |
| Qty Available: | |
| Description: | QFN Packaged, ±15kV ESD Protected, +2.7V to +5.5V, 150nA, 250kbps, RS-232 Transmitters/Receivers |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ISL4221EIRZ-T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
QFN Packaged, ±15kV ESD Protected, +2.7V to +5.5V, 150nA, 250kbps, RS-232 Transmitters/Receivers
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | VQFN |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Data Rate | 500 kbps |
| ESD Protection | Yes |
| Logic Function | Receiver, Transceiver |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Current | 1 mA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Drivers | 1 |
| Number of Receivers | 1 |
| Number of Transceivers | 1 |
| Number of Transmitters | 1 |
| Operating Supply Current | 1 mA |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Schedule B | 8542390000 |
Documentation for Intersil ISL4221EIRZ-T
| Datasheet | View & Download ISL4221EIRZ-T Datasheet |
| Datasheet | View & Download ISL4221EIRZ-T Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the package type of the ISL4221EIRZ-T?
What is the data rate of the ISL4221EIRZ-T?
Does the ISL4221EIRZ-T have ESD protection?
What is the maximum operating temperature of the ISL4221EIRZ-T?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

