Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ISL3294EFHZ-T
ISL3294EFHZ-T
| Part Number: | ISL3294EFHZ-T |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ISL3294EFHZ-T |
| Qty Available: | |
| Description: | ±16.5kV ESD Protected, +125°C, 3.0V to 5.5V, SOT-23/TDFN Packaged, Low Power, RS-485/RS-422 Transmitters |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > ISL3294EFHZ-T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
±16.5kV ESD Protected, +125°C, 3.0V to 5.5V, SOT-23/TDFN Packaged, Low Power, RS-485/RS-422 Transmitters
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 6 |
| Data Rate | 500 kbps |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Drivers | 1 |
| Number of Transmitters | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Packaging | Tape & Reel |
Documentation for Intersil ISL3294EFHZ-T
| Datasheet | View & Download ISL3294EFHZ-T Datasheet |
| Datasheet | View & Download ISL3294EFHZ-T Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the data rate of the product?
What is the operating supply voltage of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

