Sensors > ISL29011IROZ-T7
PCX has Intersil Sensors > ISL29011IROZ-T7 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Digital Ambient Light Sensor and Proximity Sensor with Interrupt Function
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DFN |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Interface | I2C |
| Max Frequency | 400 kHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.63 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.25 V |
| Nominal Supply Current | 70 µA |
| Output Type | Digital, I2C |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Sensing Method | Optical |
| Wavelength | 550 nm |
Documentation for Intersil ISL29011IROZ-T7
| Datasheet | View & Download ISL29011IROZ-T7 Datasheet |
| Datasheet | View & Download ISL29011IROZ-T7 Datasheet |
| Datasheet | View & Download ISL29011IROZ-T7 Datasheet |
| Datasheet | View & Download ISL29011IROZ-T7 Datasheet |
| Datasheet | View & Download ISL29011IROZ-T7 Datasheet |
| Datasheet | View & Download ISL29011IROZ-T7 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of this product?
What is the interface of this sensor?
What is the maximum operating temperature of this sensor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


