Connectors > ISDF-05-D-M
ISDF-05-D-M
| Part Number: | ISDF-05-D-M |
| Manufacturer: | Samtec |
| Part Type: | Connectors > ISDF-05-D-M |
| Qty Available: | |
| Description: | Board Connector, 10 Contact(s), 2 Row(s), Female, 0.05 inch Pitch, Crimp Terminal, Black Insulator, Plug |
PCX has Samtec Connectors > ISDF-05-D-M Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Board Connector, 10 Contact(s), 2 Row(s), Female, 0.05 inch Pitch, Crimp Terminal, Black Insulator, Plug
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Material | Copper |
| Contact Plating | Silver |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Polymer |
| Gender | Receptacle |
| Max Current Rating | 4 A |
| Max Operating Temperature | 80 °C |
| Max Voltage Rating (AC) | 275 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Contacts | 10 |
| Number of Positions | 10 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Straight |
| Schedule B | 8536694040 |
| Termination | Crimp |
| Depth | 11.18 mm |
| Length | 6.73 mm |
| Pitch | 1.27 mm |
| Row Spacing | 1.27 mm |
| Wire Gauge (Max) | 30 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 28 AWG |
Documentation for Samtec ISDF-05-D-M
| Datasheet | View & Download ISDF-05-D-M Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download ISDF-05-D-M Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download ISDF-05-D-M Datasheet |
| Datasheet | View & Download ISDF-05-D-M Datasheet |
| Datasheet | View & Download ISDF-05-D-M Datasheet |
| Datasheet | View & Download ISDF-05-D-M Datasheet |
| Datasheet | View & Download ISDF-05-D-M Datasheet |
| Datasheet | View & Download ISDF-05-D-M Datasheet |
| Datasheet | View & Download ISDF-05-D-M Datasheet |
| Datasheet | View & Download ISDF-05-D-M Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the pitch of the receptacle housing?
How many circuits does the receptacle housing have?
What is the contact material of the connector?
What is the maximum current rating of the connector?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

