Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > IS82C55A-5
IS82C55A-5
| Part Number: | IS82C55A-5 |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > IS82C55A-5 |
| Qty Available: | |
| Description: | CMOS Programmable Peripheral Interface 44-Pin PLCC |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > IS82C55A-5 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
CMOS Programmable Peripheral Interface 44-Pin PLCC
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PLCC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 44 |
| Frequency | 5 MHz |
| Interface | Parallel |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of I/Os | 24 |
| Packaging | Bulk |
Documentation for Intersil IS82C55A-5
| Datasheet | View & Download IS82C55A-5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download IS82C55A-5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download IS82C55A-5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download IS82C55A-5 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the logic function of the product?
What is the interface of the product?
What is the package type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



