           Integrated Circuits (ICs) > Memory > RAM > IS61LP6432A-133TQLI-TR
IS61LP6432A-133TQLI-TR
Part Number: IS61LP6432A-133TQLI-TR
Manufacturer: ISSI
Part Type: Integrated Circuits (ICs) > Memory > RAM > IS61LP6432A-133TQLI-TR
Qty Available:
Description: SRAM Chip Sync Quad 2.5V/3.3V 2M-Bit 64K x 32 4ns 100-Pin TQFP T/R
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number IS61LP6432A-133TQLI-TR Available.
SRAM Chip Sync Quad 2.5V/3.3V 2M-Bit 64K x 32 4ns 100-Pin TQFP T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package TQFP
Number of Pins 100
Access Time 4 ns
Address Bus Width 16 b
Density 2 Mb
Frequency 133 MHz
Interface Parallel
Max Frequency 133 MHz
Max Operating Temperature 85 °C
Max Supply Voltage 3.465 V
Memory Size 256 kB
Memory Type RAM, SRAM
Min Operating Temperature -40 °C
Min Supply Voltage 3.135 V
Nominal Supply Current 190 mA
Number of Ports 1
Number of Words 64000
Operating Supply Voltage 3.3 V