Passive Components > Crystals and Oscillators > IQD-Frequency-Products-LFSPXO025918
IQD Frequency Products LFSPXO025918
| Part Number: | IQD Frequency Products LFSPXO025918 |
| Manufacturer: | IQD Frequency Products |
| Part Type: | Passive Components > Crystals and Oscillators > IQD-Frequency-Products-LFSPXO025918 |
| Qty Available: | |
| Description: | Oscillator XO 50MHz +/-50ppm 15pF CMOS 60% 2.5V 4-Pin CSMD Bulk |
PCX has IQD Frequency Products Passive Components > Crystals and Oscillators > IQD-Frequency-Products-LFSPXO025918 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Oscillator XO 50MHz +/-50ppm 15pF CMOS 60% 2.5V 4-Pin CSMD Bulk
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SMD/SMT |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 4 |
| Frequency | 50 MHz |
| Frequency Stability | 50 ppm |
| Frequency Tolerance | 0.005 % |
| Load Capacitance | 15 pF |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 2.625 V |
| Min Operating Temperature | -10 °C |
| Min Supply Voltage | 2.375 V |
| Nominal Supply Current | 20 mA |
| Rise Time | 5 ns |
| Height | 1.5 mm |
| Length | 7 mm |
| Width | 5 mm |
Documentation for IQD Frequency Products IQD Frequency Products LFSPXO025918
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the physical specifications of the oscillator?
What is the operating temperature range and supply voltage range of the oscillator?
Are there any alternative part numbers or manufacturer aliases for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


