Connectors > Headers and Wire Housings > IPL1-115-01-L-D-RA-K
IPL1-115-01-L-D-RA-K
| Part Number: | IPL1-115-01-L-D-RA-K |
| Manufacturer: | Samtec |
| Part Type: | Connectors > Headers and Wire Housings > IPL1-115-01-L-D-RA-K |
| Qty Available: | |
| Description: | Conn Mini-Power Terminal Strip HDR 30 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole 30 Terminal 1 Port |
PCX has Samtec Connectors > Headers and Wire Housings > IPL1-115-01-L-D-RA-K Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conn Mini-Power Terminal Strip HDR 30 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole 30 Terminal 1 Port
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Housing Material | Polymer |
| Mount | Through Hole |
| Number of Terminals | 30 |
| Gender | Male |
| Max Current Rating | 7.4 A |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Voltage Rating (AC) | 675 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Contacts | 30 |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Right Angle |
| Schedule B | 8536694040 |
| Termination | Solder |
| Depth | 12.19 mm |
| Length | 39.62 mm |
| Pitch | 2.54 mm |
Documentation for Samtec IPL1-115-01-L-D-RA-K
| Datasheet | View & Download IPL1-115-01-L-D-RA-K Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download IPL1-115-01-L-D-RA-K Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download IPL1-115-01-L-D-RA-K Datasheet |
| Datasheet | View & Download IPL1-115-01-L-D-RA-K Datasheet |
| Datasheet | View & Download IPL1-115-01-L-D-RA-K Datasheet |
| Datasheet | View & Download IPL1-115-01-L-D-RA-K Datasheet |
| Datasheet | View & Download IPL1-115-01-L-D-RA-K Datasheet |
| Datasheet | View & Download IPL1-115-01-L-D-RA-K Datasheet |
| Datasheet | View & Download IPL1-115-01-L-D-RA-K Datasheet |
| Datasheet | View & Download IPL1-115-01-L-D-RA-K Datasheet |
| Datasheet | View & Download IPL1-115-01-L-D-RA-K Datasheet |
| Datasheet | View & Download IPL1-115-01-L-D-RA-K Datasheet |
| Datasheet | View & Download IPL1-115-01-L-D-RA-K Datasheet |
| Datasheet | View & Download IPL1-115-01-L-D-RA-K Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download IPL1-115-01-L-D-RA-K Technical Drawing |
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

