Connectors > Headers and Wire Housings > IPL1-115-01-L-D-K
IPL1-115-01-L-D-K
| Part Number: | IPL1-115-01-L-D-K |
| Manufacturer: | Samtec |
| Part Type: | Connectors > Headers and Wire Housings > IPL1-115-01-L-D-K |
| Qty Available: | |
| Description: | Conn Mini-Power Terminal Strip HDR 30 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole 30 Terminal 1 Port |
PCX has Samtec Connectors > Headers and Wire Housings > IPL1-115-01-L-D-K Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conn Mini-Power Terminal Strip HDR 30 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole 30 Terminal 1 Port
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Housing Material | Polymer |
| Mount | Through Hole |
| Number of Terminals | 30 |
| Gender | Male |
| Max Current Rating | 7.4 A |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Contacts | 30 |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Straight |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Solder |
| Length | 39.62 mm |
| Pitch | 2.54 mm |
Documentation for Samtec IPL1-115-01-L-D-K
| Datasheet | View & Download IPL1-115-01-L-D-K Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download IPL1-115-01-L-D-K Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download IPL1-115-01-L-D-K Datasheet |
| Datasheet | View & Download IPL1-115-01-L-D-K Datasheet |
| Datasheet | View & Download IPL1-115-01-L-D-K Datasheet |
| Datasheet | View & Download IPL1-115-01-L-D-K Datasheet |
| Datasheet | View & Download IPL1-115-01-L-D-K Datasheet |
| Datasheet | View & Download IPL1-115-01-L-D-K Datasheet |
| Datasheet | View & Download IPL1-115-01-L-D-K Datasheet |
| Datasheet | View & Download IPL1-115-01-L-D-K Datasheet |
| Datasheet | View & Download IPL1-115-01-L-D-K Datasheet |
| Datasheet | View & Download IPL1-115-01-L-D-K Datasheet |
| Datasheet | View & Download IPL1-115-01-L-D-K Datasheet |
| Datasheet | View & Download IPL1-115-01-L-D-K Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download IPL1-115-01-L-D-K Technical Drawing |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What are the key features of IPL1-115-01-L-D-K?
What is the contact material and plating of IPL1-115-01-L-D-K?
What is the gender and number of terminals of IPL1-115-01-L-D-K?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


