Connectors > IPD1-02-D-K-M
IPD1-02-D-K-M
| Part Number: | IPD1-02-D-K-M |
| Manufacturer: | Samtec |
| Part Type: | Connectors > IPD1-02-D-K-M |
| Qty Available: | |
| Description: | SAMTEC IPD1-02-D-K-M Connector Housing, Dual Row, IPD1 Series, Receptacle, 4 Ways, 2.54 mm |
PCX has Samtec Connectors > IPD1-02-D-K-M Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
SAMTEC IPD1-02-D-K-M Connector Housing, Dual Row, IPD1 Series, Receptacle, 4 Ways, 2.54 mm
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Material | Nylon |
| Gender | Receptacle |
| Max Current Rating | 7.4 A |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Voltage Rating (AC) | 600 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Contacts | 4 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Straight |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 12.83 mm |
| Length | 6.48 mm |
| Pitch | 2.54 mm |
| Wire Gauge (Max) | 30 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 20 AWG |
Documentation for Samtec IPD1-02-D-K-M
| Datasheet | View & Download IPD1-02-D-K-M Datasheet |
| Datasheet | View & Download IPD1-02-D-K-M Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download IPD1-02-D-K-M Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download IPD1-02-D-K-M Datasheet |
| Datasheet | View & Download IPD1-02-D-K-M Datasheet |
| Datasheet | View & Download IPD1-02-D-K-M Datasheet |
| Datasheet | View & Download IPD1-02-D-K-M Datasheet |
| Datasheet | View & Download IPD1-02-D-K-M Datasheet |
| Datasheet | View & Download IPD1-02-D-K-M Datasheet |
| Datasheet | View & Download IPD1-02-D-K-M Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the pitch of the connector?
How many circuits does the connector have?
What is the housing material of the connector?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

