Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > INA125UA
INA125UA
| Part Number: | INA125UA |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > INA125UA |
| Qty Available: | |
| Description: | Instrumentation Amplifier with Precision Voltage eference 16-SOIC |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > INA125UA Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Instrumentation Amplifier with Precision Voltage eference 16-SOIC
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 16 |
| -3db Bandwidth | 150 kHz |
| Bandwidth | 150 kHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 90 dB |
| Dual Supply Voltage | 15 V |
| Gain | 10000 dB |
| Gain Bandwidth Product | 150 kHz |
| Input Bias Current | 50 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 500 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.35 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Supply Current | 325 µA |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 460 µA |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current per Channel | 12 mA |
| Quiescent Current | 460 µA |
| Resistance | 100 GΩ |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 0.2 V/µs |
| Voltage Gain | 80 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 9.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments INA125UA
| Technical Drawing | View & Download INA125UA Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download INA125UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA125UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA125UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA125UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA125UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA125UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA125UA Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the package type of the product?
What is the input offset voltage of the product?
What is the operating supply current of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.













