Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > INA122U-2K5
INA122U/2K5
| Part Number: | INA122U/2K5 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > INA122U-2K5 |
| Qty Available: | |
| Description: | Single Supply, MicroPower Instrumentation Amplifier 8-SOIC |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > INA122U-2K5 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Single Supply, MicroPower Instrumentation Amplifier 8-SOIC
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 75.891673 mg |
| Bandwidth | 120 kHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 83 dB |
| Dual Supply Voltage | 9 V |
| Gain Bandwidth Product | 120 kHz |
| Input Bias Current | 25 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 250 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.2 V |
| Nominal Supply Current | 85 µA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 100 dB |
| Quiescent Current | 60 µA |
| Resistance | 10 GΩ |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 0.16 V/µs |
| Voltage Gain | 80 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments INA122U/2K5
| Datasheet | View & Download INA122U-2K5 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download INA122U-2K5 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download INA122U-2K5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA122U-2K5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA122U-2K5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA122U-2K5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA122U-2K5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA122U-2K5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA122U-2K5 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the category of this product?
What is the package type and number of pins for this product?
What is the power supply voltage range for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





