Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > INA122P
INA122P
| Part Number: | INA122P |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > INA122P |
| Qty Available: | |
| Description: | Single Supply, MicroPower Instrumentation Amplifier 8-PDIP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > INA122P Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Single Supply, MicroPower Instrumentation Amplifier 8-PDIP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 528.605208 mg |
| -3db Bandwidth | 120 kHz |
| Bandwidth | 120 kHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 83 dB |
| Dual Supply Voltage | 9 V |
| Gain Bandwidth Product | 120 kHz |
| Input Bias Current | 25 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 250 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Current | 85 µA |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.2 V |
| Nominal Supply Current | 85 µA |
| Number of Amplifiers | 2 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 60 µA |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current per Channel | 30 mA |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 100 dB |
| Quiescent Current | 60 µA |
| Resistance | 10 GΩ |
| Slew Rate | 0.08 V/µs |
| Voltage Gain | 80 dB |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 9.81 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments INA122P
| Technical Drawing | View & Download INA122P Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download INA122P Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA122P Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA122P Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA122P Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA122P Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA122P Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA122P Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA122P Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA122P Datasheet |
| Datasheet | View & Download INA122P Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the brand of the product?
What is the type of product?
What is the package type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






